Dzieci na warsztacie?

DzieckoNA warsztacie1

8 powodów dla których warsztat to właśnie najlepsze miejsce dla dzieci

Czy warsztaty to dobre miejsce dla dzieci? Sprawę postanowiliśmy zbadać śledząc wypowiedzi i opinie ekspertów. Czego się dowiedzieliśmy? Zapraszamy do lektury.

  1. Sztywne ramy czy może alternatywne formy edukacji? My stawiamy na alternatywę!

Ostatnio zapanował warsztatowy trend, dzięki czemu mamy duży wybór warsztatów, także tych bezpłatnych. Dlaczego laby stały się modne? Jednym z powodów na pewno jest fakt, że coraz więcej osób docenia wartość alternatywnych form edukacji, gdzie kładzie się nacisk na indywidualne zdolności dziecka. Alternatywne formy edukacji i pedagogiki kształcą w dziecku to, co go wyróżnia, nie starając się sztywno wtłoczyć go w istniejące standardy.

Pisząc o alternatywnych pedagogikach warto wymienić takie nazwiska, jak Montessori czy Waldorff. Jak dobrze, że coraz częściej je teraz słyszymy. Oczywiście alternatywne metody edukacji są u nas jeszcze w fazie rozwojowej, dlatego warto włożyć trochę wysiłku w samodzielne poszukiwania.

  1. Dziecięce zabawy w podchody? Psychologowie mówią tak.

Dzieci uwielbiają warsztaty, laby i kreatywne zajęcia. Dlaczego? Bo to przestrzeń do eksperymentów, gdzie dowolnie można umazać się farbą, przysypać mąką i zanurzyć palce w miękkiej glinie. Dzieci na warsztatach mogą dowolnie testować przestrzenie swoich umiejętności. Swoboda twórcza to jest to co lubią.

GotowanieLIT

  1. Chemiczne eksperymenty. Ktoś pamięta ze szkoły? Pomogły czy zaszkodziły?

W odniesieniu do kreatywnych zajęć dla dzieci, właśnie ze względu na aspekt eksperymentowania i doświadczania, już dawno przyjęło się określenie „labs”. Pierwotnie związane ze sztuką (warsztaty prowadzą m.in. znane na całym świecie muzea takie jak MoMa w Nowym Jorku oraz Guggenheim) czy nauką (children science labs), rozszerzyły się na inne pola aktywnej twórczości. Określeniem tym posługuje się m.in. Susan Shwake w swojej książce Art Labs for Kids, zawierającego przykłady zadań rozwijających kreatywność i ekspresję siebie poprzez tworzenie sztuki.

  1. Mój obrazek jest inny od twojego, ale oba są ładne!

Zdaniem psychologów różnorodność aktywności poznawczej, połączona z odczuwaniem przyjemności i zaangażowania, rozwija nowe obszary mózgu oraz wzmacnia poczucie własnej skuteczności (Bandura 2007), a dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych i seniorów.

  1. Fajnie, że robimy to razem!

Z badań psychologicznych (Zajonc) wynika, że obecność innych dodaje dzieciom energii przy działaniach, zwłaszcza tych nieskomplikowanych i przyjemnych, bo zwiększone jest wtedy pobudzenie fizjologiczne. Dzięki temu dzieci wykonują zadania lepiej i szybciej, a to oczywiście wpływa na poziom satysfakcji. Dotyczy to również dorosłych.

DzieciLIT

  1. Tańczę, żeby dać upust moim emocjom

Są warsztaty, na których dziecko rozwija swoje zdolności artystyczne, malując, rzeźbiąc czy lepiąc z gliny. Są też takie, gdzie rozwija swoje umiejętności społeczne oraz rozwija właściwe postawy, np. warsztaty recyklingowe i wiele innych. Wszelkie rodzaje umiejętności dobrze kształtują się na warsztatach ruchowych, czy to taniec, sztuki walki czy inne rodzaje kreatywnego ruchu, także teatr, gdzie ekspresja poprzez ruch jest bardzo ważna. Różne formy ruchu wpływają na rozwój mózgu dziecka, ruch ułatwia radzenie sobie z emocjami, dziecko łatwiej się uczy i rzecz jasna ma lepszy nastrój.

  1. Zabawa i przyjemność to jest to!

Warsztaty sprzyjają temu, by dzieci wykształciły w sobie motywację wewnętrzną, dzięki której nowe działania podejmować będą dlatego, że uznały je za przyjemne i interesujące, a nie tylko z uwagi na nagrody. Na tego typu zajęciach nagrodą jest przecież samo działanie, doświadczanie kontaktu z tworzywem i testowanie własnych możliwości – mówią założycielki ogólnopolskiego portalu z warsztatami Labs in Town.pl – Nagrodą jest poczucie własnej wartości w działaniu. Rozwija się również indywidualizm, bo to twórczość i tworzenie nas wyróżnia. Niektórzy mają za sobą doświadczenia, gdy jako dzieci majstrowali z dziadkiem w warsztacie. Teraz widać, że nawet tradycyjnie rozumiane warsztaty odżywają na nowo.

  1. Mam cel. To jest fajne!

Zdaniem psychologów, jeśli dziecko od początku ćwiczy poczucie własnej skuteczności, to zwiększa się jego wytrwałość i zaangażowanie w dążenie do celu, nie zniechęcają go niepowodzenia i odczuwa mniej lęku. Najważniejsze jest bowiem wyrobienie w sobie przekonania, że nasza skuteczność w działaniu zależy od naszych własnych działań. Wszystko zaczyna się właśnie na warsztacie!

DziecinawarsztacieLIT

Nasze propozycje warsztatowe dla dzieci znajdziecie na Labs In Town w dziale „Dzień Dziecka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *